Flyball
Tento kynologický sport existuje v USA a v Kanadě již zhruba 25 let. Vyžaduje celého psa, tělesně i duševně Pes potřebuje rychlost a šikovnost, ale hlavně se musí naučit spouštět mechanismus tzv. flyball-boxu a musí mít týmového ducha. Družstvo se skládá ze 4 psů, kteří jeden po druhém překonávají parkur. Člověk v této hře slouží jen jako časoměřič a nosič, který přemísťuje herní zařízení a během hry plní krabici míčky.
Flyball vznikl na počátku 70.let v Kalifornii. Kdo jako první přišel na myšlenku postavit psovi přístroj, který mu sám aportuje míčky??? To dnes nikdo s jistotou neví. Předpokládá se, že to byl Herbert Wagner. Představil svůj flyball-box ve známé show Johnnyho Carsona. Tento nápad si nalezl hodně příznivců především na severu Ameriky. Dnes je flyball rozšířen i v Austrálii.
V roce 1983 byl vypsán první oficiální turnaj ve flyball. Tento sport se stal tak populárním, že v roce 1985 byla založena severoamerická asociace pro flyball NAFA (North American Flyball Association). Dnes NAFA čítá více než 300 členských organizací a registruje přes 7000 psů.
V Evropě byl tento sport znám sice také již v 80.letech, ale dosud existuje jen málo svazů zaměřených na flyball. Nejvíce jich je v Nizozemí, Belgii, Itálii a Velké Británii.
Postupem doby se flyball měnil. Původním nápadem bylo zaměstnat psa a aby rozvíjel svůj intelekt, protože když si chtěl hrát, musel pro svoji radost ze hry stisknout tlačítko. Zpočátku byly tyto přístroje konstruovány, aby vyhodili míček do výše 3 m-> FLYBALL (létající míč). Trend postoupil a z flyball se stal týmový a rychlostní sport s překážkami.
Flyball-boxFlyball-box také prošel značným vývojem. Technika se stala propracovanější a dnes mechanismus s pružinou nebo gumovými pásy nastavuje pro každého psa výšku hodu individuálně.
Důležitou součástí parkuru jsou překážky. Ty jsou široké 60cm. Výška překážek odpovídá kohoutkové výšce psa snížené o deset centimetrů. Majitel psa si může překážky postavit sám ze dřeva, hliníku nebo umělých hmot. Nesmí mít ostré hrany a měli by se snadno převrátit, když do nich pes narazí.
Pravidla
Pravidla jsou jednoduchá. Člověk vystřelí ze startovní pistole a zbytek si vyřídí psi sami. Parkur je zhruba 16m dlouhý. Mezi startovní čárou a boxem musí pes zdolat čtyři překážky.Většinou proti sobě nastupují dvě družstva po čtyřech psech. Po zaznění startovního výstřelu musí každý pes překonat čtyři překážky, stisknout tlačítko, chytit míček a přinést ho zpět ke startu, aniž by mu upadl.
Během této doby se do boxu vloží nový míček pro dalšího psa. Jakmile pes dosáhne cíle, smí vyběhnout další. Kolo je u konce jakmile všichni čtyři psi zdolají bez chybně celý parkur. Za chybu se považuje: vynechání překážky, předčasné vyběhnutí, opuštění parkuru.
Flyball se hodí pro každého psa. Pes musí vášnivě milovat míčky a musí být tělesně zdráv. Učí se rychleji a tímto sportem se rozvíjí hravost a radost z aportování. Neoficiální velikostní rekord drží Frankie, dánská doga o váze 85kg. V Texasu byl viděn pes, který měl z tohoto sportu stejnou radost jako jeho velcí kolegové, i když neměl ani 2kg.
ZDROJ: http://www.westik.cz
Další odkazy: http://www.pudl.webz.cz